fbpx

Jak zaaranżować mieszkanie, by dobrze się w nim czuć?

Pisaliśmy już o tym, w jaki sposób bałagan utrudnia relaks i zmusza mózg do nieustannej pracy na najwyższych obrotach. Dzisiaj opowiemy, jak aranżacja przestrzeni wpływa na nasze samopoczucie. Co robić, a czego unikać, by dom stał się dla nas miejscem odpoczynku i wytchnienia.

1. Kolory. Kolory ścian, mebli czy dodatków mają duży wpływ na naszą psychikę. Kolory ciepłe pobudzają do działania, podczas gdy zimne uspokajają i wyciszają. Ważne są także intensywność i ilość danego koloru w przestrzeni. Na dłuższą metę czerwony może powodować rozdrażnienie, a niebieski może przygnębiać. Dobrym rozwiązaniem jest urządzenie wnętrza z dużą przewagą bieli – biały ułatwia odprężenie i optycznie powiększa pomieszczenie. Należy jednak uważać, by nie osiągnąć wrażenia sterylności, które może kojarzyć się z mało przytulnymi, szpitalnymi wnętrzami.

2. Materiały. Naturalne materiały, takie jak drewno, len czy bawełna, pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Drewniane meble swoją unikalną strukturą, kolorem i zapachem zapewniają w domu namiastkę lasu, który kojarzy się ze spokojem i wytchnieniem. Lniany obrus czy bawełniana pościel zwiększą przytulność mieszkania i pozwolą się zrelaksować. Warto jednocześnie unikać plastiku, który poza negatywnym wpływem na środowisko może także powodować obniżenie nastroju u osób szczególnie mocno wyczulonych na obcowanie ze sztucznymi materiałami.

3. Układ mebli. Przy urządzaniu mieszkania warto zadbać o jego ergonomiczność. Gdy każde pomieszczenie ma określoną funkcję i jest dostosowane do jej pełnienia, w domu panuje większy ład i łatwiej się w nim mieszka. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie przeznaczyć danego pomieszczenia tylko na jedną funkcję, warto wyznaczyć sobie strefy za pomocą mebli. Dobrze sprawdzi się np. kanapa, rozdzielająca salon na część jadalną i wypoczynkową.

4. Dodatki. Wyraź siebie poprzez dodatki! By dobrze czuć się w swoim mieszkaniu, warto nadać mu trochę osobistego charakteru. Ulubiony obraz na ścianie, domowa dżungla, a może huśtawka w salonie? Nie bój się eksperymentować! Oczywiście, ze wszystkim należy zachować umiar – przeładowanie domu dekoracjami może spowodować przytłoczenie i utrudniać codzienne sprzątanie.

A co Wy zmienilibyście w swoim mieszkaniu? Marzycie o rearanżacji, czy może właśnie skończyliście remont?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta witryna używa ciasteczek, korzystanie ze strony oznacza akceptację polityki prywatności i plików cookies.