fbpx

Jak dbać o drewniane meble olejowane – poradnik pielęgnacyjny

Drewniane meble od lat cieszą się uznaniem – są naturalne, piękne, solidne i trwałe. Ze względu na unikalne usłojenie każdego drzewa, meble wykonane z drewna charakteryzują się również niepowtarzalnością. Kto nie chciałby urządzić swego domowego gniazdka meblami współtworzonymi przez Matkę Naturę? By drewniane meble służyły nam przez lata, trzeba jednak odpowiednio o nie zadbać. Należy pamiętać nie tylko o systematycznym czyszczeniu mebli, lecz także o ich konserwacji, utrzymywaniu określonej wilgotności powietrza, a nawet odpowiednim ustawieniu ich w pomieszczeniu! Zapraszamy cię do naszego pielęgnacyjnego poradnika, w którym nauczysz się, jak właściwie zadbać o drewniane meble olejowane.

Wilgotność

Drewno bardzo nie lubi się z wodą. Za duża lub za niska wilgotność powietrza sprawia, że drewno zaczyna „pracować” – kurczyć się lub pęcznieć. Idealna wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się drewniany mebel, powinna wynosić ok. 60%. Gdy przekroczy ona 70%, drewno puchnie i może zacząć butwieć, gdy spadnie zaś poniżej 45%, drewno zaczyna się kurczyć, co może skutkować pęknięciami. Drewno bardzo szybko chłonie wodę, dlatego w przypadku rozlania cieczy na powierzchnię mebla, należy ją od razu wytrzeć!

Temperatura

Równie istotna jest także odpowiednia temperatura pomieszczenia, w której ustawimy nasz drewniany mebel. Powinna ona oscylować w zakresie 15-30 stopni Celsjusza. Nie należy ustawiać drewnianych mebli w bezpośrednim zasięgu źródeł ciepła lub zimna – koło kominka, kaloryfera czy klimatyzatora.

Tak samo jak na temperaturę otoczenia, należy uważać na temperaturę naczyń, które stawiamy na drewnianym meblu. Gorący kubek z herbatą lub szklanka wody z lodem może spowodować odbarwienia, warto więc stosować korkowe lub filcowe podkładki.

Promieniowanie UV

Promienie słoneczne wpływają na barwę drewna – jeśli zależy nam na utrzymaniu jednolitego koloru naszego drewnianego mebla, warto przemyśleć jego ustawienie w pomieszczeniu tak, by słońce nie świeciło na niego bezpośrednio. Przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych chroni również zabezpieczająca warstwa naturalnego oleju lub wosku.

Uszkodzenia mechaniczne

Różne rodzaje drzew różnią się od siebie twardością. Do najmiększych gatunków należą m.in. jodła, osika czy świerk, a do najtwardszych heban czy kokos. W zależności od wykorzystanego drewna, także mebel będzie mniej lub bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Warto jednak zabezpieczyć nasz mebel i stosować podkładki pod przedmioty, które chcemy na nim ustawić, zwłaszcza takie z ostrymi zakończeniami. By wzmocnić powierzchnię drewna i zwiększyć jego odporność na uszkodzenia mechaniczne, warto także regularnie przeprowadzać zabieg konserwacji.

Czyszczenie i konserwacja

Czyszczenie i konserwację drewnianych mebli należy dopasować do sposobu ich wykończenia. Inaczej dba się o meble olejowane, woskowane czy lakierowane. Przy zakupie koniecznie więc zapamiętaj, z jakiego drewna został wykonany twój mebel i w jaki sposób go wykończono, gdyż są to kluczowe informacje do odpowiedniej jego pielęgnacji! W naszym artykule skupiamy się na pielęgnacji drewnianych mebli olejowanych, w dalszej części przeczytasz więc, w jaki sposób odpowiednio zadbać o meble wykończone właśnie w taki sposób.

Pielęgnacja drewnianych mebli olejowanych

Olejowanie wydobywa naturalne piękno drewna i pozwala cieszyć się jego unikalnym usłojeniem. Zabieg olejowania polega na pokryciu drewna warstwą naturalnego oleju, który stopniowo będzie wsiąkał w głąb drewna i zapewniał powierzchni mebla naturalną powłokę ochronną.

Dzięki olejowaniu, drewniany mebel zyskuje:
• ochronę przed szkodliwym wpływem promieni UV,
• ochronę przed wilgocią – olej wnika w głąb drewna, dzięki czemu konserwuje je również od środka i nie dopuszcza do wniknięcia tam wody,
• ochronę przed kurzem – olej ma właściwości antystatyczne, dzięki czemu kurz nie będzie przywierał do drewnianej powierzchni,
• ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi – rysy czy inne uszkodzenia powierzchni wystarczy przetrzeć papierem ściernym, a następnie na nowo pokryć warstwą oleju.

Do codziennego czyszczenia olejowanego mebla drewnianego, wystarczy przetarcie go delikatnie wilgotną, miękką ściereczką – zawsze w kierunku ułożenia słojów. Po takim przetarciu wytrzyj mebel do sucha inną, równie miękką ściereczką.

By odświeżyć mebel i utrwalić jego warstwę ochronną, należy raz lub dwa razy w roku wykonać ponowne olejowanie. Przed olejowaniem trzeba dokładnie oczyścić powierzchnię mebla specjalnym preparatem do czyszczenia drewna, by ściągnąć z niego kurz oraz brud. Należy pamiętać o częstej zmianie ściereczek, by nie rozcierać brudu po powierzchni. Następnie, przy użyciu miękkiego pędzla, wystarczy nałożyć olej na mebel, również pamiętając o tym, by robić to wzdłuż słojów drewna.

Pielęgnacja drewnianych mebli olejowanych nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji drewniane meble zachowają swe piękno na lata – wystarczy obdarzyć je odrobiną uwagi i troski, a ich pielęgnacja z czasem stanie się dla ciebie przyjemnym rytuałem!

Od Nest Design dostajecie aż dwa lata gwarancji na wszystkie produkty drewniane – muszą być one jednak odpowiednio pielęgnowane. Dlatego naprawdę warto zatroszczyć się o swe drewniane meble i zapewnić im długie i szczęśliwe życie w waszych domach

Jedna odpowiedź

  1. Często traktujemy nasze meble jak elementy dekoracyjne, a zapominamy o tym, że jak każda rzecz wykonana z naturalnych materiałów, wymagają one odpowiedniej troski. Chciałabym dowiedzieć się więcej o odpowiednich produktach do pielęgnacji drewnianych mebli olejowanych. Co powinniśmy brać pod uwagę podczas wyboru oleju do drewna? Czy są jakieś szczególne marki, które polecacie? Zdecydowanie warto byłoby rozwinięć ten wątek, aby czytelnicy mieli pełniejszy obraz tego, jak mogą odpowiednio dbać o swoje drewniane meble. Poza tym chciałabym podkreślić, jak ważna jest również edukacja na temat różnic w pielęgnacji różnych typów wykończenia drewna, jak to zostało tutaj wspomniane. Może planujecie stworzyć podobne poradniki dla mebli lakierowanych czy woskowanych? Uważam, że wiele osób mogłoby z nich skorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta witryna używa ciasteczek, korzystanie ze strony oznacza akceptację polityki prywatności i plików cookies.