fbpx

Higiena snu – jak dobrze się wyspać?

Higiena snu - jak dobrze się wyspać? (źródło: depositphotos.com)

Wyspałeś się dzisiaj?

Jakość snu wpływa na nasze zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Niestety, często wiele czynników sprawia, że nie wysypiamy się dobrze, co skutkuje rozdrażnieniem, niezdolnością do utrzymania koncentracji i uczuciem nieustannego zmęczenia. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by poprawić jakość snu i zwiększyć poziom energii w ciągu dnia.

1. Dbaj o regularność. Organizm lubi działać w cyklach. Jeśli są one regularne, organizm jest zadowolony i odwdzięcza się dobrym samopoczuciem. Gdy jednak prowadzony styl życia jest mocno nieregularny – zarywamy noce, śpimy do późna w weekendy itd. organizm wariuje i nie do końca wie, co się dzieje. Dlatego najlepiej jest kłaść się spać i wstawać o tych samych porach każdego dnia, także w weekendy. Dzięki temu uregulujemy swój naturalny cykl dobowy, a organizm już sam będzie wiedział, kiedy należy się położyć, a kiedy wstać – nawet bez budzika!

2. Kontroluj ekspozycję na światło. Z samego rana dobrze jest wystawić się na jasne światło, dzięki czemu łatwiej nam będzie do końca się obudzić. Z kolei wieczorem lepiej jest ograniczyć intensywność otaczającego nas światła, zwłaszcza tego niebieskiego – emitowanego przez ekrany urządzeń elektronicznych. Sztuczne, niebieskie światło oszukuje umysł, że wciąż jest dzień, uniemożliwiając wytworzenie  się melatoniny – hormonu snu. Dlatego też najlepiej jest ograniczyć do minimum korzystanie z telefonu lub oglądanie telewizji co najmniej na 1,5-2 godziny przed snem.

3. Ćwicz w ciągu dnia. Nawet niewielki wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na stan zdrowia i jakość snu. Należy jednak pamiętać, by nie ćwiczyć zbyt późno – może to dodatkowo nas rozbudzić i utrudnić zasypianie.

4. Jedz zdrowo i dbaj o nawodnienie. Odpowiednio zbilansowana dieta może poprawić stan zdrowia i samopoczucie, a także wpłynąć na jakość snu. Nie powinno się także jeść zbyt obfitych posiłków przed snem – mogą dodatkowo obciążać organizm i utrudnić nocny wypoczynek.

5. Zadbaj o swoją sypialnię. Warunki, w których śpimy (lub próbujemy zasnąć), mają olbrzymie znaczenie dla jakości wypoczynku. Zbyt wysoka temperatura, zaduch lub światło przedostające się z korytarza mogą udaremnić dobry sen. Dlatego warto zadbać o to, by warunki panujące w sypialni były optymalne dla komfortowego wypoczynku. Dobrze jest wywietrzyć pokój przed snem, zamontować zaciemniające rolety w oknach, kupić wygodny materac i poduszkę. Jeśli w nocy przeszkadza nam także hałas, warto zainwestować w zatyczki do uszu.

Dbacie o swój sen czy dopiero nad tym pracujecie? Co najczęściej utrudnia Wam nocny wypoczynek? Dajcie znać w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta witryna używa ciasteczek, korzystanie ze strony oznacza akceptację polityki prywatności i plików cookies.