fbpx

Czy masz nosa do zapachów?

Wiele osób nie docenia zmysłu węchu. W porównaniu do wzroku czy słuchu, węch wydaje się stosunkowo mało przydatny w codziennym  życiu. Nic bardziej mylnego! Być może nie dostrzegasz tego na co dzień, ale zmysł węchu nieustannie dostarcza nam niezwykle ważnych informacji. Jeśli zepsuje się jedzenie lub pojawi pożar – prawdopodobnie to właśnie Twój węch poinformuje Cię o tym pierwszy. Poza ostrzeganiem o niebezpieczeństwie, zmysł węchu może pomóc nam się zrelaksować i poprawić samopoczucie – i właśnie o tym chcemy dzisiaj opowiedzieć!

Szara eminencja zmysłów – czyli jak rządzi nami węch

Nic nie przywołuje wspomnień tak, jak zapachy. Znasz to uczucie, gdy idąc ulicą poczujesz u kogoś perfumy, których używała jakaś bliska Ci osoba? Skojarzenie jest błyskawiczne! Dzieje się tak dlatego, że za przetwarzanie zapachów oraz wytwarzanie wspomnień odpowiada ten sam obszar mózgu. Konkretny zapach jest więc automatycznie łączony z danym wspomnieniem. Ta sama część mózgu odpowiedzialna jest także za regulację emocji, dlatego zapachy mogą wpływać na nasze samopoczucie. Niektóre zapachy potrafią nas zrelaksować, a inne pobudzić do działania. Jak to wykorzystać?

Aromaterapia – przez zapach do lepszego samopoczucia

Do aromaterapii stosuje się olejki eteryczne pozyskiwane z roślin aromatycznych, takich jak lawenda, pomarańcza, róża czy eukaliptus. Każdy olejek ma nieco inne zastosowanie i stosuje się je w różnych celach. Warto pamiętać o tym, że olejki eteryczne to silnie oddziałujące na organizm substancje, które należy stosować z rozwagą. Można dodać kilka kropel do nawilżacza powietrza, kupić specjalny kominek na olejki lub świecę sojową, do produkcji której użyto naturalnych olejków eterycznych.

Moc zapachów – który zapach wybrać?

Gama dostępnych olejków eterycznych jest naprawdę szeroka. Do najpopularniejszych należą:

  • olejek różany – pomaga się odprężyć, dodatkowo łagodzi bóle menstruacyjne u kobiet,
  • olejek lawendowy – uspokaja i relaksuje, ułatwia zasypianie,
  • olejek z eukaliptusa – orzeźwia i koi, ma działanie bakteriobójcze,
  • olejek waniliowy – ułatwia zasypianie, dodatkowo zapach wanilii uważa się za naturalny afrodyzjak,
  • olejek pomarańczowy – działa łagodząco i uspokajająco, koi objawy depresji i ułatwia zasypianie,
  • olejek z drzewa herbacianego – relaksuje, łagodzi objawy przeziębienia.

Dlaczego warto?

Poza wspomnianymi właściwościami relaksacyjnymi i zdrowotnymi, wprowadzenie do swojego życia aromaterapii może być dobrą okazją do zatrzymania się na chwilę w codziennym biegu. Wyznacz czas tylko dla siebie, odpal ulubioną świecę lub kominek z olejkiem eterycznym i po prostu oddychaj. Zobaczysz, że czas na chwilę się zatrzyma, a Ty odpoczniesz i wrócisz do działania z nową energią!

Stosujecie olejki eteryczne? Jakie zapachy lubicie najbardziej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta witryna używa ciasteczek, korzystanie ze strony oznacza akceptację polityki prywatności i plików cookies.